معرفی کتاب

کتابی درباره ی نقش های قالی

می‌خواهم به معرفی کتاب گل‌های قالی و نکات و جنبه‌های آموزشی موجود در این کتاب بپردازم.
زنده یاد نادر ابراهیمی نویسنده این کتاب است.
این کتاب در سال ۱۳۵۲ به چاپ اول رسید.
تصویرگر: نور الدین زرین کلک
ناشر: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان
تعداد صفحه:۲۴
گروه سنی: (ب) و (ج)
داستان من و کتاب:
من این کتاب را در لابلای انبوهی از کتاب‌های تلنبار شده در کتابخانه‌ی پسرم یافتم و از آنجایی که علاقه‌ی شدیدی به خواندن کتاب دارم تصمیم گرفتم به عنوان اولین کارم این کتاب را معرفی کنم. پیشتر، این کتاب را یکبار خوانده بودم و به یاد داشتم که داستان جذابی دارد. ولی اینبار با دقت بیشتر به نکات آن پی بردم که در ذیل به چند مورد اشاره می‌کنم:
۱-ارتباط خوب و دوستانه بین پدر و دخترانش(هلیا و الیکا)
فرض کنید پدری هستید‌ و دو دختر دارید که آنها تقریبا همسن و سال هستند. شما به مسافرت رفته اید و بدلایلی نتوانسته‌اید بچه‌ها را همراه خود ببرید. بعد از بازگشت از سفر بچه‌ها از شما می‌خواهند زیبایی‌های آن شهر را برایشان به نمایش در آورید و امکان این وجود ندارد که آنها را به آن مناطق ببرید!  آنگاه چه می.کنید؟
شاید بگویید نقاشی می.کشم! اما پدر هلیا و الیکا راه دیگری انتخاب کرد او تصمیم گرفت با قالی‌بافی این مناظر را برای کودکانش به نمایش در‌آورد. این ایده و فکر جدید باعث شد شغلش عوض شود و به قالی.بافی علاقمند شود.
۲-  آموزش و دعوت به صبر :
مادر هلیا و الیکا کودکانش را به آرامش دعوت می‌کند و خود نیز صبوری کرده و دوری یکساله‌ی همسرش از خانه را تحمل‌پذیر‌تر می.کند.
۳– آشنایی با اقلیم های متفاوت ایران:
در این کتاب بچه‌ها با آب و هوای شهر‌های مختلف ایران آشنا می‌شوند. مثلا شهر کرمان که خشک و بی‌آب و علف است در مقابل شمال سرسبز و پر آب است مقایسه می‌شود.
۴– یاد‌گرفتن و علاقمند شدن بچه ها به هنر قالی‌بافی:
پدر خانواده به وسیله ترسیم زیبایی‌های شمال کشور بر روی نقش‌های قالی کودکانش را به یک سفر خیالی می‌برد. و به این صورت به خلق یک هنر جدید می‌پردازد که بچه‌ها هم به آن علاقمند می‌شوند.
گزیده‌ای از کتاب:
زمانی که روی یک قالی راه می‌روی، انگار که در گلزاری قدم می‌زنی اما کفش به پا نداری. در دریا هستی ، بدون قایق و کشتی و در آسمان، بی‌آنکه بال و پری داشته باشی…روی قالی گل پژمرده نمی‌بینی. پرنده‌هایی می‌بینی با دم‌های بلند، با تاج های پرچین، با بالهای رنگین….
-این کتاب سبب آشنایی کودکان و نوجوانان با پیدایش نخستین قالی ایرانی و نقش.های زیبای آن می‌شود.
-شما به راحتی می‌توانید فایل پی دی اف این کتاب را از سایت طاقچه بارگذاری کنید .https://taaghche.com/

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *