سلام، ای ستاره ها

لینک کتاب: سلام ای ستاره ها

اصلا نمی خواهم وارد حوزه روانشناسی بشوم. فقط بگم که وقتی این کتاب را خواندم دو تا سه بار برای خودم و دو بار برای بچه ها. فقط به این فکر کردم که نویسنده چه خوب توانسته یک مثال خوب برای موضوع به این مهمی پیدا کنه .موضوع رشد انسان. حالا هر انسانی در یک زمینه مثلاً یک نفر رشد شخصیتی یا کاری و حرفه ای و دیگری رشد انسانی و کمال گرایی و یا رسیدن به خدا.

هدف ها متفاوت است ولی مسیر موفقیت یکی است توکل و ایمان به قدرت یگانه ای که همیشه هدایتگر ما است.

باید یاد بگیریم که مشکلات زندگی باعث رشد ما می شود. درسته در ابتدا اکثرا فکر میکنیم مشکلات مانع رشد هستند ولی در هر مشکل درسی نهفته است.

 

داستان و راز موفقیت از زبان یک سنگ

در زیر نکاتی که از کتاب برداشت کرده ام را می آورم:

مفهوم اصلی این کتاب که جنبه های آموزشی بسیاری دارد الماس شدن است.

الماس شدن چیست؟ تغییر شکل چوب درختان در طی میلیون‌ها سال تحت فشار و گرمای زمین و تبدیل آنها ابتدا به زغال‌سنگ و سپس به سنگی گرانبها و درخشان به نام الماس را الماس شدن می‌گویند.

به بیان دیگر زغال سنگ که چوبی بی‌ارزش است تحت فشار و سختی و گرمای زمین به یک جواهر گرانقیمت و با ارزش تبدیل می‌شود.

مثلاً همانگونه که انسان برای رسیدن به اهدافش نیاز به تلاش و تمرین و صبر دارد سنگ بی‌ارزشی مثل زغال‌سنگ نیز برای الماس شدن احتیاج به صبر و تحمل سختی‌ها و تکامل دارد.

مسیر الماس شدن را می‌شود تشبیه کرد به مسیر تکامل انسان. انسانی که می‌خواهد به کمال برسد. مسیر الماس شدن مسیر کمال و متعالی شدن انسان است. و این مسیر بسی دشوار است.

نکاتی که سنگ‌ها در مسیر الماس شدن‌ آموختند:

▪️«کسی که می‌تواند الماس شود چرا باید زغال سنگ بماند؟»

به بیان دیگر همه چیز در این دنیا اختیاری است همانگونه که زغال سنگ‌ها با اختیار خودشان مسیر الماس شدن را طی می کنند انسان نیز مسیر زندگی‌اش را خودش مشخص می‌کند‌. او می‌تواند به کمال برسد یا اینکه مسیر نابودی را انتخاب کند.

▪️«اولین قدم این است که به سمت اعماق زمین حرکت کنی.»

ویژگی های اعماق زمین برای سنگ‌ها این است که آنها را تحت گرما و فشار قرار داده و تبدیل به زغال سنگ و سپس الماس می‌کند. در زندگی انسان نیز تحت فشار زندگی آزموده می‌شود. مشکلات و سختی‌های زندگی همان گرما و فشار زیر خاک برای الماس است و او را با ارزش می‌کند‌.

به عبارت دیگر ابتدا باید تاریکی‌ها را ببینی تا بتوانی به روشنایی برسی‌.

▪️در مسیر الماس شدن عده ای از زغال سنگ‌ها چشم دیدن زغال‌سنگ‌هایی که می‌خواستند الماس شوند، را نداشتند، بعضی از سختی راه شکایت می‌کردند و می‌خواستند مسیرشان را عوض کنند‌. آن عده که مسیرشان را عوض کردند توسط زغال سنگ‌های دیگر نابود شدند.

در اینجا می‌توان مسیر الماس شدن را به مسیر موفقیت نیز تشبیه کرد.

در مسیر موفقیت یکسری از انسان‌ها هستند که چشم دیدن تو را ندارند یا اینکه می‌خواهند با حرفهایشان تو را منصرف کنند و باعث شوند مسیرت را عوض کنی‌ . ولی انسان هدفمند به حرف کسی گوش نمی‌دهد.

▪️«در بین مسیر از پیچ تند و خطرناکی گذشتیم و نوری را دیدیم. سپس متوجه شدیم راه درست است

خداوند همیشه مسیر را برای انسان هایی که فقط به او ایمان دارند و به سوی او حرکت می‌کنند روشن می‌کند.

▪️«برای الماس شدن باید خالصِ‌خالص باشی

همانطور که زغال‌سنگ ‌ها برای الماس شدن باید سیاهی را از خود دور کنند تا صاف و درخشنده شوند، انسان نیز برای رسیدن به کمال باید نیت خود را خالص کند یعنی فقط رضایت خدا را هدف خود قرار دهد.

▪️برای تبدیل شدن به الماس چندین سال زمان لازم است. رسیدن به کمال مطلق و موفقیت نیز یک شبه صورت نمی‌گیرد. در این مسیر باید صبر پیشه کرد.

▪️«برای الماس شدن کافیست سیاهی ها را از خود دور بریزید. روی زمین کسانی که الماس باشند در مکان های زیبا زندگی خواهند کرد ، ولی آنان که زغال سنگ باقی ماندند ، در بخاری ها خواهند سوخت و خاکستر خواهند شد.»

▪️«وقتی کسی دوست ندارد الماس شود ، از دست هیچ کس کاری ساخته نیست.»

به بیان دیگر تو نمی‌توانی به زور کسی را وادار به تغییر کنی.

▪️الماس خوشحال بود که توانسته است راهی برای الماس شدن برای بقیه زغال‌سنگ ها باز کند.

«برای موفق شدن لازم است الگویی برای خود انتخاب کنیم، الگویی که مسیر را رفته باشد.»

الماس ها بعد از چند سال به روی زمین می‌رسند و خورشید را می‌بینند. داستان زندگی خود را برای سنگ های دیگر تعریف میکنند. در پایان داستان آنها به آسمان می روند و ستاره می‌شوند. زیرا آنها خالص خالص شدند و در نهایت به کمال مطلق رسیدند.

 

 

 

 

 

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *