باور سنگی

باور سنگی

 

 

✅ آیا تابه‌حال، سنگ‌ریزه‌ها، قلوه‌سنگ‌ها و رسوبات کف رودخانه را با دقت تماشا کرده‌ای؟

 

 

در کف رودخانه و حتی در حاشیه‌ی آن سنگ‌هایی با اندازه‌های متفاوت قرار گرفته‌اند. رسوبات کف رودخانه شبیه شن و ماسه، ریز هستند و برخی از رسوبات مانند خاک رس بسیار نرم هستند ولی علاوه بر این سنگ‌های‌ریز، رسوبات، قلوه‌سنگ‌ها و تخته‌سنگ‌های بزرگ هم دیده می‌شوند‌.

این سنگ‌های بزرگ از کجا آمده‌اند؟

 

 

دیروز وقتی در کنار رودخانه با فرزندم قدم می‌زدیم او به من گفت: «مامان این سنگ‌های بزرگ روزی همین سنگ‌ریزه‌های کوچک بوده‌اند که پس از گذشت چندین سال در کف رودخونه ته‌نشین شده‌اند و سپس تخته‌سنگ‌های بزرگ را تشکیل داده‌اند.»

 

✔️خیلی شگفت زده شدم. او پرسش مرا پاسخ داد. من این رسوبات‌ریز را در مقابل سنگ‌های‌درشت، که پارادوکسی از دو تفاوت بسیار فاحش بودند به باورهای بزرگ و بنیادین در مقابل افکار زودگذر و لحظه‌ای تشبیه کردم.

رسوبات کف رودخانه شبیه باورها و افکار کوتاه‌مدت و لحظه‌ای ما هستند که با جریان‌های کوچک آب و وزش باد دگرگون شده و به این‌سو و آن‌سو می‌روند. این باورها به آسانی با یک اظهار‌نظر اطرافیان نیست و نابود می‌شوند. اما سنگ‌های درشت و قلوه‌سنگ‌ها را به‌راحتی نمی‌توان از جا تکان داد یا نابود کرد. برای تغییر آنها و حتی شکستن‌شان باید از مواد منفجره استفاده کرد. این باور‌های سفت و سخت اصولن از گذشتگان به ارث رسیده‌اند و برای تغییر‌شان باید حسابی پوستت کنده شود.

 

 

 

✔️باورهای کوچک به راحتی تغییر‌پذیر هستند و این افکار زمانی بسیار قدرتمند و سفت و صلب مانند سنگ خواهند شد که بسیار در ذهن ما تکرار شوند و مانند سنگ سفت و غیر قابل تغییر شوند.

به اشتراک بگذارید
پست های مرتبط

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *